Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Сергій Овчатов: «Сам використовую й всім рекомендую»

Конкуренція на ринку овочів змушує виробників запроваджувати все більш інтенсивні технології, які допомагають рослинам вкорінюватися, нарощувати вегетативну масу і дозрівати в теплиці, не чекаючи милості від погоди. Сергій Овчатов, виробник овочів у плівкових теплицях із Кам’янсько-Дніпровського р-ну Запорізької обл., ось уже третій рік поспіль застосовує інтенсивні технології, розроблені в Іспанії, яка є лідером з виробництва томатів у плівкових теплицях у ЄС.

«У мене 25 соток плівкових теплиць. Переважно під томатом, але є й огірок», — розповідає Сергій. Він не тільки овочівник, а й дистриб’ютор у регіоні ЗЗР та інших препаратів, тому не з чуток знайомий з властивостями багатьох з них. І дійшов висновку, що не існує кращих на ринку фірм — у будь-якого виробника є більш і менш вдалі за сумою характеристик препарати. А от у «Планта Групп», на його думку, є ряд продуктів, яким на українському ринку просто немає рівних. «Зокрема, вже протягом кількох сезонів я переконуюся у високій ефективності препаратів іспанської компанії Meristem, яка спеціалізується на добривах і стимуляторах росту», — каже кам’янський овочівник.

СЕРГІЙ ОВЧАТОВ

У першу чергу він відзначає VIGORTEM-S — сухий екстракт бурих водоростей з високим вмістом гумінових і фульвокислот, амінокислот, елементів живлення й фізіологічно активних речовин (фітогормонів, полісахаридів, вітамінів): «Я застосовував його і на томаті, й на огірку, а рекомендують його взагалі майже для всіх культур. Вносив через систему краплинного зрошення двічі-тричі за сезон: перший раз — через 10 днів після висадки розсади, а потім з інтервалом 2 тижні. І переконувався, що відразу після внесення йде активне наростання молодих корінців, завдяки чому розсада краще вкорінюється і засвоює поживні елементи. До того ж, VIGORTEM-S запобігає засоленню ґрунту внаслідок поливу водою, насиченою добривами».

Інший продукт Meristem, на який С. Овчатов звернув увагу — CTA STYMULANT-4 — рідке добриво на основі екстракту бурих водоростей, збагачене азотом, магнієм, залізом, марганцем і цинком. Препарат допомагає рослинам у подоланні стресових ситуацій. Овочівник вносив його 1–2 рази за сезон і щоразу помічав, що воно добре стимулює рослини до вегетації. «Загалом будь-який препарат я вперше вношу не раніше, ніж через 7–10 днів після висадки розсади, — ділиться він досвідом. — Приблизно у цей час вночі на листі починають з’являтися крапельки роси, і це є сигналом, що рослина вкоренилася».

Усі препарати Сергій намагається вносити через систему краплинного поливу. По листу вносить їх лише у випадку, коли добре помітний дефіцит якогось елемента (наприклад, азоту чи калію), або коли є перешкоди для внесення під корінь — скажімо, холодна погода за достатнього зволоження кореневої зони. «У таких умовах внесення добрив із поливом призведе до перезволоження, що загрожує поширенням чорної ніжки, — пояснює овочівник.

Якщо вегетативний ріст рослин у теплиці не задовольняє городника, С. Овчатов рекомендує ще один препарат від «Планта Групп» — AMINOMAX N, що містить 10% азоту і 16% амінокислот.

Добрива KAFOM K, KAFOM Mg і KAFOM К-Mg овочівник використовував переважно у фазі наливання плодів, перед дозріванням. «Магній у цей час додає плодам томата товарного блиску, тож найчастіше я застосовував калійно-магнієвий варіант, — уточнює експерт. — Він забезпечує краще наливання і більш яскраве забарвлення плодів. І ефект від застосування препарату видно якщо не наступного дня, то через день. Також КАфОМи мають імунізуючу фунгіцидну властивість».

Усі ці препарати кам’янський  овочівник використовує вже 3 роки. А у поточному сезоні він випробував ще один продукт іспанської компанії Meristem — добриво для внесення через систему краплинного зрошення або по листу МЕRISTEM NPK 8:4:42+2MgO+mix. «Препарат це недешевий, але я застосував його під час наливу плодів і бачу, що він повністю виправдав і мої очікування, і мої витрати», — дійшов висновку С. Овчатов.

Успішно випробувавши усі ці препарати у своєму господарстві, він тепер сміливо рекомендує їх покупцям, адже на власному досвіді переконався, що вони — кращі серед аналогів.