Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Рідке добриво для соняшника

Соняшник давно став однією з провідних аграрних культур в Україні. Щорічно він займає 5–6 млн га посівних площ на українських полях. Для того, щоб конкурувати з постачальниками соняшникової олії на світовому ринку, вітчизняним аграріям доводиться підвищувати продуктивність даної культури і при цьому зменшувати собівартість.

Особливість соняшнику в його розвиненій кореневій системі, яка може досягати в глибину до 140 см і завширшки — до 120 см. Завдяки такому кореню рослина здатна вбирати вологу і корисні елементи з глибоких шарів ґрунту. Однак під час вирощування цієї культури чимало аграріїв замислюються — чим підгодовувати соняшник? Для формування 1 т насіння і відповідної кількості нетоварної продукції даної культури необхідна велика кількість поживних речовин: 40–55 кг натрію, 15–25 кг фосфору, 100–125 кг калію.

Підживлення соняшника

Під час вирощування соняшника в ґрунт вносяться різні добрива. Найбільш ефективне добриво для посіву соняшника — азот. Цей елемент потрібно вносити перед посівом культури. Особливо потребує азотних добрив соняшник під час росту стебла та листя. Якщо рослини стають блідими, значить їм не вистачає азоту. Однак якщо цього елемента буде в надлишку, це може привести до уразливості паразитами, а також викличе надмірний розвиток вегетативної маси, що не є необхідністю під час вирощування соняшника.

Від появи сходів і до фази формування кошика ця культура потребує фосфору. Достатня кількість цього поживного елемента призводить до накопичення олії в насінні. Також фосфор необхідний для розвитку кореневої системи та генеративних органів. За достатньої кількості цього елементу дана культура краще переносить посуху.

Для підтримки балансу рідини соняшнику необхідний калій — він дозволяє накопичити вологу і сприяє економній її витраті під час посухи.

Одним із важливих процесів під час вирощування цієї культури є підживлення соняшника бором. Близько 80% цієї речовини споживається в фазу 5–ти листків і до появи квіток. Бор також позитивно впливає на розвиток рослини.

За нестачі магнію спостерігається пожовтіння на листі, старі листові пластини уражаються першими і в'януть. Магнієві добрива вносять в ґрунт з розрахунку 50–80 кг/га, або вносять як позакореневе підживлення.

Якщо на молодому листі рослин з'явився плямистий хлороз, значить соняшнику потрібна сірка. Цей елемент покращує засвоєння азоту, підвищує врожайність даної культури.

До посіву не рекомендується вносити рідкий гній, оскільки він впливає на структуру ґрунту, що може негативно позначитися на зростанні культури.

підживлення соняшника

Рідкі добрива для соняшника

Щоб збільшити продуктивність цієї культури у промислових масштабах аграрії стали застосовувати комплексні мікродобрива для соняшника.

Рідкі добрива поділяють на три групи:

  • Полімери — мають захисні властивості і добре засвоюються.
  • Хелати — дорогі, але дуже ефективні, засвоюваність продукту на високому рівні.
  • Комплексони — вбираються трохи гірше і не настільки ефективні, але на порядок дешевші. Зазвичай їх застосовують для того, щоб відкоригувати харчування соняшника.

Під час обробки перед посівом застосовуються хелатні суміші. Вони потрібні для стимуляції росту коренів, щоб в подальшому добре вбирати прикореневі добрива. Під час вибору хелатів для соняшника потрібно враховувати конкретні умови вирощування: стан ґрунту, технологічні можливості, стан навколишнього середовища.

Після утворення 2–3 пар листя аграрії переходять на прикореневе підживлення соняшників, щоб збільшити кількість бору, фосфору й азоту в ґрунті.

Позакореневе або листкове підживлення особливо ефективне в період посухи. Суть його в обробці рослин рідкими добривами, які містять необхідні мікроелементи. Головна перевага такого підживлення в тому, що всі корисні речовини швидко вбираються рослиною. Однак під час внесення таких добрив варто пам'ятати, що перенасичувати соняшник підгодівлею можна.

Важливо пам'ятати, що листкове підживлення ефективне або в поєднанні з кореневим, або в дуже великій і витратній кількості. Під час внесення такого підживлення важливо пам'ятати про терміни, коли соняшнику потрібен той чи інший мікроелемент. Якщо перед внесенням добрив не проводити агрономічний аналіз тканин, можна нашкодити рослинам.