Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Яке добриво краще для пшениці

Пшениця здавна вважалася головною годувальницею українців. На сьогоднішній день аграрії вирощують озиму та яру пшеницю не тільки для внутрішнього споживання, а й на експорт. Урожайність та якість продукції залежить від внесення протягом всього періоду вегетації мінеральних добрив. Але яке добриво краще для пшениці? Це залежить від сорту культури, а також від стану ґрунту, навколишнього середовища і культури-попередника.

Як показує практика, в ґрунті часто не буває достатньої кількості мінеральних елементів для нормального розвитку пшениці. Тому для формування високого та якісного врожаю необхідні мінеральні добрива.

Для правильної підгодівлі пшениці необхідно знати, коли ця культура найбільше потребує поживних елементів. Максимальна потреба в мікроелементах припадає на ранні фази розвитку рослин. Не дивлячись на те, що елементи необхідні у невеликих кількостях, їх недолік може знизити врожайність культури. Якщо вносити мікроелементи у невідповідний період, вони можуть вимиватися ґрунтовими водами або випаровуватися. Відповідно, рослини недоотримають їх у потрібній кількості.

Підживлення озимої пшениці

Для збору 1 т врожаю озимої пшениці необхідно 25–35 кг азоту, 10–15 кг фосфору, 5 кг кальцію, 20–25 кг калію, 80 г марганцю, 55 г цинку, близько 5 кг магнію і сірки, 250 г заліза, а також до 8 г бору і міді. Отримати максимальний урожай вдасться, якщо повністю забезпечити рослини цими елементами живлення, а також за балансу мікроелементів. Адже неправильне співвідношення основних елементів може погіршити ріст рослин і якість продукції.

Вносити підживлення можна під час обробітку грядок і під час посіву, також підживлення необхідно під час всього періоду вегетації.

Особливості підживлення озимої пшениці мінеральними добривами:

  • У харчуванні найбільш важливий період під час розвитку культури - від сходів до кущіння, а також відновлення вегетації навесні.
  • Оптимальний рівень кислотності ґрунту для озимої пшениці — 6–7,5 pH. Якщо ґрунт кислий, під дану культуру рекомендується вносити вапняно–аміачну селітру.
  • Пшениця погано реагує на нестачу фосфору, особливо на початку розвитку. Тому під час формування гряд потрібно вносити калійно-фосфорні добрива. Якщо вчасно не внести дані елементи, їх ефективність знижується, оскільки фосфор необхідний для формування кореневої системи, а калій впливає на кущіння. За нестачі фосфору і калію врожайність продукції може зменшитися на 15–20%.
  • Для поліпшення хлібопекарських якостей культури і підвищення вмісту клейковини необхідна сірка. Також цей елемент потрібен для кращого засвоєння азоту. Не варто забувати і про інші мікроелементи: бор, цинк та мідь.

Азот необхідний для розвитку рослин протягом усього періоду вегетації. Але якщо внести цей поживний елемент з осені і в надлишку, це може стати причиною зниження зимостійкості пшениці.

Для оптимального забезпечення рослин азотом, його слід вносити в кілька прийомів:

  • частина азоту (30–40% від загальної кількості, необхідної для рослин) вносять безпосередньо під час посіву;
  • на 2–3 етапі органогенезу (ранньою весною) вносять азотні добрива для підвищення кущіння і густоти стояння;
  • підживлення в фазу виходу в трубку підвищує ріст бічних стебел і продуктивність колоса;
  • в фазу наливу зерна вносять останнє підживлення азотом — це необхідно для підвищення врожайності і якості продукції.

Кращими азотними добривами для внесення під час сівби і в якості підживлення вважаються аміачна селітра, вапняно–аміачна селітра, азотосульфат, комплексні мінеральні добрива. Пам'ятайте, що з ґрунту засвоюється приблизно 30% азоту, решта 70% — з мінерального добрива.

молоді пагони пшениці

Листова підгодівля мінеральними елементами значно ефективніша, ніж коренева, оскільки поживні елементи в ґрунті можуть знаходитися в недоступній формі, тому кількість засвоюваних мікроелементів обмежене. Однак позакореневе підживлення є додатковим способом і не може бути основним.

Багато хто задається питанням: яке добриво краще для озимої пшениці? Кожен елемент необхідний для повноцінного розвитку рослин, і недостача будь-якого із них може привести до погіршення стану якості врожаю.

Підживлення ярої пшениці

Для ярої пшениці, як і для озимої, важлива своєчасна підгодівля мінеральними добривами. Фази сходів набагато коротші у ярої, ніж у озимої. Тому для максимального збільшення темпів зростання на початкових стадіях розвитку цієї культури просто необхідне підживлення. Під час посіву необхідно внести азотні, фосфорні, калійні та сірчані добрива. Вже через місяць на полях можна буде спостерігати здоровий і сильний травостій.

Фаза виходу в трубу. Навесні рослини активно ростуть і розвиваються, тому потреба в поживних речовинах особливо велика і підвищується по мірі збільшення біомаси. У цей період необхідно продовжувати вносити основні мікроелементи відповідно до потреб. Оскільки рослини розвиваються прискореними темпами, норми внесення поживних елементів теж повинні бути підвищені.

У фазу наливу зерна пшениці необхідне здорові зелене листя, щоб забезпечувати зерно продуктами фотосинтезу. Щоб збільшити кількість продуктивних колосків, необхідно підгодувати рослини. У цей період варто продовжувати підживлення азотом, а для високої врожайності рослинами необхідні магній, бор і фосфор.

Як висновок можна зазначити, що і озимій, і ярій пшениці необхідне підживлення азотними добривами для повноцінного розвитку всіх частин рослини. Однак недостача або надлишок інших важливих мікроелементів може також негативно позначитися на зростанні рослин та врожайності продукції. Яке добриво краще для пшениці? Для цієї культури важливий баланс, своєчасність та дотримання норм внесення всіх поживних речовин для повноцінного розвитку рослин.