Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Добриво для кукурудзи

поле кукурузи фото

Кукурудза, що вирощується як кормова і зернова культура, досить вибаглива до ґрунту. Вона не любить кислі ґрунти, тому без вапнування навіть у великих кількостях добрива не дадуть належного результату. Щоб отримати високий урожай культури, важливо регулярно вносити підживлення і добрива протягом всього періоду вегетації, оскільки корисні речовини через корінь потрапляють в стебло протягом усього періоду росту рослин.

Однак під час внесення добрив варто також пам'ятати, що їх дисбаланс може негативно позначитися на зростанні і розвитку культури.

Для чого необхідно удобрювати кукурудзу

Щоб отримати високий урожай кукурудзи, необхідні мінеральні та органічні добрива. Оскільки вегетаційний період у цієї культури тривалий, використовує корисні речовини кукурудза повніше, ніж інші зернові.

Правильне застосування мінеральних добрив збільшує врожайність, а також покращує якість зерна. Потреба цієї культури в основних мінеральних добривах залежить від якості ґрунту, агротехніки, сортів і гібридів вирощуваної культури. Тому в різних областях України норми поживних речовин можуть відрізнятися.

Види добрив

Серед поживних елементів для кукурудзи варто виділити наступні:

  • Азот — потрібен для нарощування зеленої маси, а також для розвитку плода. Азот необхідний в різні фази розвитку культури.
  • Фосфор потрібен для того, щоб сформувалася коренева система кукурудзи, а також в період цвітіння і утворення зернівок. При дефіциті фосфору квітки і початки сповільнюються в рості, в результаті нестачі цього елемента рослина може зовсім перестати рости.
  • Калій необхідний цій культурі для правильного обміну речовин і розподілу рідини. При нестачі цього елемента кукурудза може засохнути.
  • Цинк і магній потрібні рослинам, щоб зміцнити імунітет під час перепадів температур.
  • Сірка забезпечує вироблення білка в рослинах, а бор і мідь — цукру і аскорбінової кислоти.

Існує три способи внесення добрив: основний, передпосівний і підживлення. Так, фосфор і калій рекомендується вносити під зяблеву оранку, азотні — навесні, під час передпосівної обробки ґрунту. Добриво кукурудзи при посіві необхідно в невеликій кількості, оскільки в перший місяць ця культура росте повільно. Однак нестача поживних речовин навіть в цей період може негативно позначитися на загальному розвитку культури. Так, під час посіву рекомендується внесення невеликої дози фосфору (5–7 кг на 1 га).

Важливим добривом для кукурудзи є гній. На чорноземах на 1 га витрачається 15–20 т добрива, на дерново–підзолистих — 20–35 кг гною. Залежно від типу ґрунту підвищити врожайність цієї культури можна на 3–10 ц на 30 т органічного добрива. При цьому варто пам'ятати, що для високої врожайності кукурудзи необхідно застосовувати і органічні, і мінеральні добрива.

Рідкі добрива

Мінеральні і органічні добрива можна вносити в якості позакореневого підживлення за допомогою обприскування. Перевага такого підживлення в тому, що їх застосовують залежно від якості зростання і розвитку рослин. Перше підживлення проводять органікою (наприклад, курячий послід — 4 ц/га). Другу підгодівлю проводять мінеральними добривами — рекомендується застосовувати комплексне добриво для кукурудзи.

Застосовуючи рідкі добрива в якості позакореневого підживлення слід враховувати фази росту рослин, під час яких внесення таких добрив буде найбільш ефективне. Так, в період 8–9 листків позакореневе обприскування проводити більш складно через висоту рослин, а в фазу 2–3 листків значна частина розчину потрапляє не на рослини, а на ґрунт. Тому проводити обприскування рекомендується в період 3–8 листків. Позакореневе підживлення бажано проводити вранці або ввечері, коли прямі сонячні промені не потрапляють на оброблені рослини.

добрива для кукурудзи фото

Рідкі мінеральні добрива необхідні для:

  • регуляції росту рослин,
  • коригування дефіциту поживних елементів для культури,
  • в якості біостимулятора цвітіння і плодоношення,
  • корекції мінерального живлення рослин.

Рідкі мінеральні добрива — це найкраще добриво для кукурудзи, оскільки є можливість коригувати харчування рослин, орієнтуючись на стан культури. Позакореневе підживлення — єдиний спосіб внесення добрив в період посухи.

Показники врожайності з добривами і без них

Внесення добрив є важливою частиною для отримання високого врожаю культури. Так, в північних областях України при застосуванні 40–60 т на 1 га гною врожайність підвищується на 8–10 ц, в південних областях — на 3–5 ц.

Однак не менш важливу роль в отриманні високого врожаю грають мінеральні добрива. У таблиці наведено приклад впливу добрив на врожайність зерна кукурудзи (дослідження проводили наукові співробітники НУБіП України).

 

Норми внесення добрив

Урожайність, т/га

Без підживлення

7,07

N₃₀P₂₅K₂₅Mg₁₅

8,65

N₆₀P₅₀K₅₀Mg₃₀

10,0

N₉₀P₇₅K₇₅Mg₄₅

9,88

N1₂₀P₁₀₀K₁₀₀Mg₆₀

11,0