Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Агротехніка вирощування озимої цибулі

вирощування озимої цибулі

Будь–яка овочева культура має свої особливості при вирощуванні, тому домогтися гарного врожаю можна тільки якщо слідувати рекомендаціям з посадки та догляду за рослинами. Досвідчені городники і фермери практикують висадку деяких видів овочевих культур на зиму. Це робиться, щоб зібрати урожай продукції вже у кінці весни. Одна з таких культур — цибуля.

Головна особливість озимої цибулі — здатність легко переживати морозну зиму. Навіть якщо весна видалася сухою, цибуля, посаджена на зиму, дає хороший урожай. Сорти такої цибулі встигають вкоренитися ще до того, як настануть посушливі дні. Якщо правильно доглядати за рослинами, урожай отримати можна вже у травні. Таким чином дана культура приносить дохід саме в той період, коли фермер особливо потребує коштів для подальшої сільськогосподарської роботи.

Озима цибуля: характеристики

Практикувати вирощування сортів озимої цибулі почали зовсім недавно. Деякі фермери тільки в кінці минулого століття дізналися, що є сорти цибулі, які можна садити на зиму.

Характерна особливість цибулі озимої — це її стійкість до морозів. Вона здатна витримувати до -15 °С у безсніжну пору, а при наявності снігового покрову в 2–3 см — ще більш низькі температури. Температура повітря -20 °С без снігу може стати згубною для цибулі, що, в майбутньому, негативно позначиться на врожайності культури.

Характерною особливістю озимої цибулі вважається не тільки раннє дозрівання, але і більш великі плоди в порівнянні з ярою.

Посадка цибулі на зиму повинна здійснюватися в родючий ґрунт з гноєм. Не можна обробляти озиму цибулю на ділянці, де до цього росла картопля, бобові, петрушка, огірки або щось із цибулевих, оскільки так існує ризик заразити посадки нематодою. Кращими попередніми культурами вважаються капуста, томат, квасоля, зернові (крім вівса), буряк, рапс.

Цибулю на зиму висаджують на схилах з південного або південно–західного боку, захищених від вітру. Ґрунт повинен бути легким, добре дренованим. Кращими регіонами для обробітку цієї культури є центральні, західні і південні області України. Вибираючи місце, враховуйте також наступні показники:

 • Не допускаються для вирощування озимої цибулі ділянки з тінню від дерев або високих будівель.
 • На ділянці навесні не повинні накопичуватися води, місце повинно бути сухе.

Вирощування озимої цибулі передбачає два способи: висаджування відібраних цибулин і посів насіння. У першому випадку відбирають цибулини діаметром до 1 см. Цибуля, вирощена із сіянки більшого розміру, може випустити стрілу, а також вона гірше зберігається. Для посіву насіння цибулі на зиму його необхідно спочатку занурити в підсолену рідину. Те насіння, яке спливло, висівати не рекомендується.

Посадка і догляд

висівання цибулі

Перед посадкою ґрунт потрібно розпушити на глибину близько 35 см, або провести оранку на таку ж глибину. Далі вносять органіку, наприклад перегній (5 кг на 1 м. кв.), а також калійну сіль (до 15 г на 1 м. кв.) і суперфосфат (до 25 г на 1 м. кв.). Цибуля краще переживе зиму, якщо в ґрунті буде високий вміст фосфору. Деякі овочівники рекомендують удобрювати посадки золою.

Що стосується того, коли садити зимову цибулю, то терміни посіву залежать від конкретного регіону вирощування. Рекомендується проводити посадку приблизно за місяць до того, як настануть серйозні похолодання із заморозками. Цибулю сіють у похмурі дні, в суху і безвітряну погоду. При висаджуванні дрібних відібраних цибулин необхідно зробити борозенки в ґрунті на відстані 20 см один від одного. Цибулю садять через кожні 5–6 см. Це робиться тому, що взимку цибуля може частково замерзнути. Вибираючи посадковий матеріал, необхідно брати тільки здорові цибулини, без пошкоджень і явних симптомів захворювань.

У промислових масштабах вирощують цю культуру в основному через посів насіннєвого матеріалу на 3–4 см вглиб. Норма — близько 9,0–1,5 млн насінин/га. Густота посівів насіння сильно позначається на врожаї, тому, щоб отримати великі цибулини, норму висіву необхідно зменшити, а при вирощуванні його на перо - норму збільшують.

Догляд за цибулею, яка посаджена на зиму, набагато простіший, ніж за ярою. Після появи сходів грядки необхідно регулярно розпушувати і видаляти бур'яни.

Зазвичай озима цибуля не потребує поливу, але якщо осінь видалася сухою, і дощів не було більше 20 днів, необхідно провести полив. Якщо ви використовуєте крапельне зрошення, укладання трубопроводів і монтаж всієї системи потрібно проводити разом з посівами. Але навіть якщо ви вирощуєте озиму цибулю на невеликій ділянці і не використовуєте систему крапельного зрошення, ця культура все одно дає хороший урожай, підживлюючись дощами.

До настання зими сходи необхідно перевірити, чи немає на них шкідників або грибкових захворювань (цибуля озима може вражатися цибулевою мухою, пероноспорозом). Основне завдання в осінньому догляді — отримати 2–4 справжніх листків до вступу в зиму. Весняний догляд за культурою також полягає в боротьбі з бур'янами.

Навесні особливу увагу необхідно приділяти розпушуванню ґрунту. Робити це необхідно глибоко, оскільки в міжряддях ґрунт стає щільнішим після зими. Проводити розпушування необхідно для поліпшення росту цибулі, прискорення дозрівання рослин, що дає можливість зібрати урожай якомога раніше.

Терміни вирощування

Залежно від того, де вирощують культуру, посадку здійснюють в різний період часу. Так, ранні посадки проводять у 20 числах серпня — перших числах вересня, коли ґрунт ще сухий, що вимагає поливу посадок. Цибулю висаджують у вологий ґрунт, його зростання почнеться ще до приходу зими. На зиму сходи вкривають агроволокном або іншим матеріалом. Навесні, коли ґрунт почне прогріватися, укриття прибирають. Таким чином рослини не постраждають під час зимових морозів, а з приходом тепла цибуля буде швидше відрощувати ріпу. Однак якщо посіви укрити задовго до настання холодів, це може негативно позначитися на зимівлі рослин. Укутати цибулю на зиму рекомендується білим агроволокном, що пропускає світло.

Найбільш поширені терміни посадок озимої цибулі — в жовтні. У цей період зволожувати ґрунт не потрібно, тим більше, що в цей час нерідко бувають дощі.

Пізні посадки здійснюються в жовтні–листопаді (а якщо погода дозволяє, ще пізніше). Висадку проводять в сухий ґрунт, потім грядки мульчують і вкривають агроволокном. Також можливий варіант мульчування ґрунту сухим листям або сіном. Таке укриття теж прибирають з настанням теплої погоди.

Посадка цибулі на зиму має свої «плюси»:

 • Розумний розподіл часу — навесні дуже багато сільськогосподарських турбот, тому посадка восени економить час фермера з настанням весняних робіт.
 • Ціна на посадковий матеріал восени нижча, ніж навесні.
 • Урожай виходить зібрати раніше, в той період, коли яра цибуля ще не дозріла.
 • Цибулини майже не схильні до впливу шкідників, наприклад, цибулевої мухи.
 • Культивування озимої цибулі — процес не дуже трудомісткий, не доводиться витрачати багато часу на догляд.
 • Цибулини виростають великих розмірів, мають привабливий товарний вигляд.
 • Цибуля не йде на стрілку, корисні речовини накопичуються в цибулині.
 • Така цибуля підходить для промислового вирощування, оскільки добре зберігається.

При цьому не можна не згадати про деякі недоліки озимого вирощування:

 • Якщо рослини не встигнуть вкоренитися до початку зими, можна втратити значну частину врожаю. Тому важливо вчасно провести посадку.
 • Урожай дана культура дає трохи нижчий, ніж цибуля, посаджена навесні.
 • У порівнянні з ярою цибулею, зберігається озима дещо гірше.

Сорти для посадки на зиму

 1. Радар F1 — гібрид, виведений голландськими селекціонерами. Має середній термін дозрівання. Цибуля здатна витримувати до -23 °С морозу під снігом, а без снігу — до -15 °С. Цибулини великих розмірів (до 150 г, а при правильній агротехніці можлива маса і 300 г), стійкі до багатьох хвороб і шкідників. Луска цибулин має світло-жовтий відтінок, досить щільна, що дозволяє зберігати їх тривалий час. Відрізняється Радар F1 хорошою врожайністю.
 2. Шекспір ​​— популярний представник голландської селекції. У порівнянні з Радаром Шекспір ​​здатний пережити до -18 °С у безсніжну зиму, а при наявності снігу — і більш низькі температури. Завдяки цьому сорт дуже популярний серед городників. Даний сорт підходить тільки для посіву на зиму. Цибуля починає рости при температурі понад 5 °С. Цибулина має округлу форму, її маса становить близько 110 г. Луска має коричневий відтінок, смак — напівгострий. Сорт дуже стійкий до багатьох хвороб.
 3. Штутгартен різен. Цей сорт виведений німецькими селекціонерами. Цінний сорт за велику кількість вітаміну С в ньому. Самі цибулини круглі, маса в середньому становить 150 г, в окремих випадках — 250 г. Зберігатися цибулини можуть в сухому, добре провітрюваному місці досить тривалий час. Має високі смакові якості, а також стійкий до різних хвороб цибулинних.
 4. Стурон досить стійкий до багатьох хвороб і шкідників. Цибулини мають округлу форму, їхня маса становить 180 г. М'якоть білого кольору. При правильному зберіганні може лежати до 8 місяців, не втрачаючи смак і зовнішній вигляд. До речі, особливість даного сорту саме за яскраво виражений смак, який виділяє Стурон серед інших сортів.
 5. Сеншуй цінується за високий урожай і раннє визрівання. Цибулини мають округлу форму, покриті щільними лусочками. Свої властивості здатний зберігати до півроку при дотриманні норм зберігання.
 6. Еллан — скоростиглий вид, який здатний давати врожай вже в першій половині червня. Цибулини мають солом'яний або жовтий відтінок, округлі, їхня маса близько 100–120 г. Цибулини солодкі на смак, що є характерною особливістю сорту.
 7. Кіп–Вел – голландська селекція. Сорт відрізняється стабільністю врожаю, стійкий до випуску стрілок. Цибулини великі, масою 150–250 г. Луска має жовтувато-коричневий відтінок. Урожай цього сорту може довго зберігатися.

Пам'ятайте, що правильний підбір сорту для конкретного регіону вирощування підвищить шанси отримати більш якісний і хороший урожай озимої цибулі. Сорти і гібриди, призначені для посіву навесні, висівати на зиму не бажано, оскільки вони не так добре переносять зиму, стрілкуються, дозріває цибуля при цьому значно довше.

Захист від хвороб і шкідників

Озима цибуля, сорти якої ми описали вище, також іноді потребує захисту від грибкових захворювань і шкідливих комах. Найбільш поширений шкідник, який завдає шкоди культурі, — цибулева муха. Якщо весна видалася рання, вони з'являються у ІІ декаді травня, відкладаючи яйця на рослинах, або на ґрунті поряд із цибулею. Від ушкоджень, які завдають личинки тканин рослин, цибулини загнивають. Щоб уникнути ураження даними шкідником, рослини потрібно регулярно перевіряти на наявність шкідника. У разі необхідності, цибулю обробляють інсектицидами, які дозволені для застосування (Карате Зеон 050 CS).

цибулева муха

Трипси — ще одна комаха, яке може вражати озиму цибулю. Для того, щоб їх позбутися, рекомендується препарат Конфідор 200 SL. Під час внесення подібних засобів пам'ятайте, що зелень цибулі йде на свіжий ринок, тому важливо дотримуватися норм і термінів, які допускаються для застосування кожного препарату.

Що стосується хвороб, найбільш поширеними для цієї культури є пероноспороз, альтерналіоз, фузаріоз. Найчастіше подібні захворювання проявляються, коли погода волога, дощова. Симптоми пероноспорозу - це пожовклі і всохлі листя, рослини погано ростуть. Щоб захворювання не вразило цибулю, рослини 1 раз в 2 тижні обробляють фунгіцидами в якості профілактики. У вологу погоду такі обробки проводять через 6–8 днів.

При перших симптомах рослини обприскують фунгіцидами:

 • Ридоміл МЦ (2,5 кг/га),
 • Квадріс 250 SC (0,6 л/га),
 • Акробат МЦ (2 кг/га).

Навесні, якщо присутня загроза зараження фузаріозом, обробку проводять фунгіцидом Фундазол (0,75 кг/га), або Казумин 2Л (3 л/га). Зробити це можна через систему крапельного зрошення.

в'янення цибулі

Щоб уникнути бактеріальних захворювань найчастіше застосовують біопрепарати (Фітоцид, Агат–25, Фітоспорін).

 Підживлення цибулі

Технологія вирощування цибулі, посадженої на зиму, включає осінню і весняну підгодівлю. Перший раз добрива вносять ще восени. Для цього можна використовувати перегній і добрива, що містять фосфор. Решту підживлень вносять з приходом весни.

Так, з приходом весни укриття з акгроволокна (або іншого матеріалу) знімають. Потім важливо добре розпушити ґрунт. Весняне підживлення дуже важливе для озимої цибулі, оскільки добрив, внесених тільки восени, недостатньо.

Чим удобрювати цибулю навесні? Для цього добре підходять мінеральні добрива. Їх можна отримати, змішавши сечовину, суперфосфат і хлористий калій. Отриманий робочий розчин вносять з розрахунку: 5 мг на 1 кв. м. ґрунту. Через 2 тижні рекомендується провести підживлення за допомогою нірофоски (2 ст.л. препарату на 10 л води). Третю підгодівлю проводять, коли цибулини досягнули в розмірі 3 см. У цей період цибуля потребує фосфору, тому необхідно вносити добрива, які містять даний елемент. Щоб спростити собі завдання і не морочитися з приготуванням розчинів, можна придбати вже готові комплексні добрива.

Для позакореневого підживлення і внесення через системи крапельного зрошення добре зарекомендувало себе добриво MERISTEM NPK. Ці комплексні добрива повністю водорозчинні, містять мікроелементи у формі хелатів у великій кількості. У добривах не міститься хлор, що є гарантією їх нетоксичності для рослин при будь-якому методі внесення.

підживлення цибулі

Збір врожаю

Озиму цибулю прибирають дещо раніше, ніж яру. Конкретний час збору врожаю залежить від того, якою була погода навесні. У більшості випадків це травень. Терміни збору можуть залежати від таких факторів:

 • Кліматичні умови, в яких вирощували цибулю — чим температура повітря нижча, тим довше рослини дозрівають.
 • Підживлення, полив, розпушування ґрунту, видалення бур'яну — своєчасне проведення всіх цих заходів прискорить дозрівання цієї культури.
 • Погодні умови: якщо весна була холодною і дощовою, це може відтягнути термін збору врожаю.
 • Сорт цибулі.

Визначити, коли ж можна прибирати озиму цибулю, можна за зовнішніми ознаками рослин. Якщо цибуля готова до збирання, вона злегка піднята над грядкою. Луска стає грубішою, а бадилля — млявим. Шийка цибулини витягується, стає тоншою. Стиглі цибулини мають золотисто-жовтий колір.

Якщо запізнитися зі збиранням врожаю, озима цибуля почне повторно рости, що вкоротить термін його зберігання. Не всі рослини можуть дозрівати одночасно, тому збір може затягнутися. Якщо ж необхідно зібрати весь врожай в один день, потрібно дочекатися, коли дозріє більша частина врожаю. Ті цибулини, які не зовсім стиглі, дійдуть до потрібного стану під час сушіння.

збір врожаю

Цибулю, яку вирощували на перо, починають збирати вже в ІІІ декаді квітня або на початку травня. Якщо ж культуру висаджували для отримання товарних цибулин, збір його проводять наприкінці травня або в першій половині червня. Варто зазначити, що для отримання товарних цибулин за 10–12 днів до збору необхідно перестати поливати рослини.

Щоб збір врожаю не викликав труднощів, ґрунт необхідно розпушити. Це полегшить процедуру збору цибулі. Після збирання врожаю в ґрунт можна висаджувати іншу культуру.

Після збору цибулин їх залишають на кілька днів, щоб просушити. До того ж, під сонячними променями цибуля знезаражується. На ніч цибулини вкривають для захисту від роси. Коли шийка стає повністю сухою, а лусочки легко відшаровуються, сушку можна закінчувати. Від цибулин відрізають пір’я та корінці. Перед тим, як відправити цибулини на зберігання, необхідно оглянути їх і видалити гнилі та пошкоджені головки. Зберігають цибулини при температурі від +1 до -3 °С і вологості повітря не вище 80%. Цибулю необхідно зберігати так, щоб був постійний доступ повітря. В іншому випадку вона починає гнити.

Сорти озимої цибулі особливо цінуються за мінімальний догляд і хорошу врожайність. Такі сорти приживаються на будь-якому ґрунті. Якщо агротехніка вирощування дотримана повністю, у травні фермер вже отримує готову товарну продукцію. А якщо цибуля висаджувалася на особистих дачних ділянках — ви отримуєте перші свіжі вітаміни зі свого городу.