Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Живлення суниці садової

Суниця садова настільки популярна у народі, має широке розповсюдження та величезний спектр використання ягід, що здобула статус королеви ягідних культур.

Суниця садова цінна як ягодами, так і листям. Вона має 6% цукрів (із них сахароза лише 1%) та 2% органічних кислот (лимонна, яблучна).

Суниця садова багата вітамінами – аскорбінова кислота, різні форми вітаміну Р, фолієва кислота (вітамін В9), вітаміни А, РР, К, В2. Містить марганець, кобальт, пектинові речовини, достатню кількість для організму людини йоду.

Потенційна продуктивність суниці садової достатньо висока:

 • відритий ґрунт – 25 т/га
 • відкритий ґрунт на субстраті – 35 т/га
 • закритий ґрунт – 60-70 т/га

Для живлення суниці садової точна кількість добрив розраховується за результатами агрохімічного аналізу ґрунту з урахуванням доступних елементів, механічного складу та запланованого рівня врожайності.

Винос основних елементів живлення суниці садової на 1 т продукції складає (у кг):

 • N – 4,5-7,0;
 • P2O5 – 3,2-3,5;
 • K2O – 10,0-11,0;
 • CaO – 1,0-1,5;
 • MgO – 0,3-0,5.

Суниця садова поглинає поживні речовини протягом усієї вегетації. Але є чотири основні критичні періоди у живленні:

 1. Відновлення вегетації навесні
 2. Бутонізація (відбувається диференціація органів квіток)
 3. Ріст ягід (поділ та ріст клітин)
 4. Закладка квіткових бруньок на наступний сезон (літо-осінь)

У ці періоди рослини найбільш вразливі до стресових умов та дисбалансу у живленні. Максимальне ж поглинання поживних речовин відбувається у фазу цвітіння та плодоношення.

Для розкриття потенціалу врожайності мінеральне живлення має сприяти максимальному виконанню всіх фізіологічних функцій кожного органу рослинного організму.

Завдяки функціональній і структурній взаємодії вегетативних органів – коренів, стебел, листків – здійснюються всі процеси життя рослини як живого організму: поглинання води та поживних речовин, фотосинтез, дихання, ріст і розвиток, вегетативне розмноження, плодоношення. Повноцінне виконання цих функцій кожним органом забезпечується збалансованим живленням.

Міцні рослини, як відомо, в меншій мірі вразливі до хвороб і ураження шкідниками, а це, відповідно, зменшує пестицидне навантаження, що позитивно впливає на якість врожаю.

Отже, розглянемо кожен критичний період більш детально.

Відновлення вегетації після перезимівлі

Головне завдання на даному етапі – посилити кореневу систему, сприяти наростанню листової маси, активація фотосинтезу, накопичення необхідних поживних елементів для забезпечення максимальної ефективності процесів цвітіння. Тому ми рекомендуємо використати біостимулятор розвитку кореневої системи та препарати з магнієм, який являється незамінним елементом у процесі фотосинтезу.

Бутонізація

Бутонізація відбирає у суниці садової багато сил та енергії. Найважливіший елемент живлення у дану фазу – це безперечно бор. Саме цей мікроелемент відіграє ключову роль у процесах запилення, проростання пилку та утворення зав’язі. Так як даний етап органогенезу є досить енерговитратним, то слід забезпечити наші насадження комплексним живленням. Крім того для розвитку здорової зав’язі можна підживити суницю садову кальцієм, 90% якого зосереджуються у клітинах ягід та забезпечує міцність клітинних стінок. А це якість вирощеної продукції.

Ріст ягід

Наступний критичний момент у живленні суниці садової – це період від утворення зав’язі до дозрівання ягід. У цей час важливо забезпечити насадження кальцієм, як уже згадувалось, для забезпечення якісної вирощеної продукції, підвищення її лежкості та транспортабельності. Калій на даному етапі сприяє відтоку цукрів до ягід (смакові якості).

Закладка квіткових бруньок на наступний сезон

Після плодоношення суниця садова починає зав’язувати квіткові бруньки на наступний сезон. Але всі накопичені ресурси уже витрачені на формування цього врожаю, тому слід забезпечити насадження збалансованим живленням, щоб у наступному році бути з рясним цвітом та стабільним плодоношенням. На даному етапі важливими є бор, цинк, калій, кальцій.

 

Значення елементів живлення на формування врожаю суниці садової

 

Кількість плодів

Розмір плодів

Інтенсивність забарвлення плодів

Цукристість (смак)

Вага

Лежкість, вміст сухих речовин

N

+

+

 

 

+

-

P

 

 

+

+

 

+

K

 

+

+

+

+

+

Ca

+

+

 

 

+

+

Mg

 

 

+

+

+

 

B

+

 

+

+

+

 

Mo

 

+

 

 

+

+

Zn

+

 

 

+

 

 

Fe

 

 

+

 

 

 

Mn

 

 

+

+

 

+

Cu

 

+

 

 

 

+

 

Детальніше з технологією підживлення суниці садової можна ознайомитися тут.