Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Розтріскування ягід винограду. Як запобігти втраті врожаю?

Одним із найбільш печальних явищ на винограднику є розтріскування ягід. Здавалося б врожай сформований, достигає, має приносити радість та очікування прибутку, але ягоди починають лопатись та тріскатись одна за одною. Псується не лише зовнішній вигляд, але і починаються процеси загнивання і, як результат, втрати врожаю. Залишати розтріснуті ягоди на лозі навіть на недовгий час небезпечно, оскільки вони зразу ж притягують до себе велику кількість різних комах, які сприяють розвитку гнильних інфекцій.

Для того щоб визначитись як запобігти даному явищу потрібно розуміти причини розтріскування, а основні з них це:

-Особливості сорту винограду

-Хвороби

-Різка зміна режиму вологості

-Порушення підживлення

Зміни сортових ознак не під силу виноградарям, якщо тільки вони не є селекціонерами. А от на решту причин розтріскування можна впливати шляхом превентивного застосування спеціальних мікродобрив, адже зазвичай запобігти – це краще і легше, ніж боротись з наслідками. Але давайте розглянемо кожний пункт по порядку.

Хвороби. Відчутну шкоду насадженням винограду спричиняють такі хвороби, як мілдью, оїдіум, чорна плямистість та сіра гниль, збудниками яких є ті чи інші гриби. Звичайно, коли хвороба прогресує без застосування фунгіцидів не обійтися, але ми розглядаємо наші дії на випередження. Портфель компанії ПЛАНТА ГРУПП містить лінійку високотехнологічних препаратів Кафом.

Кафоми – це спеціальні добрива з фунгіцидними активністю та містять елементи живлення. Це посилювачі захисту рослин на основі солів фосфорної кислоти, таких як фосфіт калію, фосфіт цинку, фосфіт магнію або фосфіт кальцію. Фосфіти мають потужну дію проти патогенних мікроорганізмів, таких як гриби, бактерії або ооміцети, які являються збудниками більшості хвороб. Цей ефект обумовлений різними формами дії. У цілому, застосування фосфітів сприяє утворенню фітоалексинів, антимікробних сполук, які виробляються рослиною у відповідь на патоген і допомагають обмежити його поширення, а для деяких конкретних патогенів викликає порушення в певних метаболічних процесах. Фітоалексини є протипатогенними та часто антиоксидантними речовинами, що синтезуються рослинами та швидко накопичуючись в зонах патогенної інфекції.

Вони діють на агресора як токсини:

 • пошкоджують стінки клітин патогену
 • затримують дозрівання патогену
 • порушують обмін речовин патогену
 • блокують розмноження патогену

Їх застосування також активує гени, що беруть участь в реакції рослини на стрес. Таким чином, при сприятливих умовах продукти Кафом забезпечують більшу стійкість рослини до патогенної інфекції. Фосфіти швидко поглинаються рослинами, як при позакореневому обприскуванні, так і при фертигації. Після проникнення в рослину, завдяки високій системної здатності, вони розносяться по всіх тканинах рослини, забезпечуючи ефективний розподіл і засвоєння хімічно пов'язаних поживних елементів.

Лінійка Кафом налічує 7 формуляцій, які можна використовувати на різних етапах онтогенезу, починаючи від висаджених саджанців і закінчуючи періодом дозрівання:

 • Кафом K
 • Кафом Mg
 • Кафом K-Mg
 • Кафом Zn
 • Кафом Zn-Mn
 • Кафом Cu
 • Кафом Ca

Різка зміна режиму вологості. Це найпоширеніша передумова розтріскування ягід винограду. І самим простим методом уникнути цього явища після дощів вважають правильно організований полив протягом усього терміну дозрівання. Якщо ґрунт був зволожений достатньо в цей період, то ягоди отримують необхідну кількість вологи, рівномірно ростуть, формується їх соковитість, не втрачається цукристість і загалом без жахливих наслідків переносять навіть тривалі дощі.

Якщо ж насадження зазнали перезволоження, експерти з живлення рослин компанії ПЛАНТА ГРУПП рекомендують оперативно відреагувати застосуванням антистресанту ЦТА Стимулянт-4, який допомагає рослинам подолати стресові ситуації абіотичного та біотичного характеру, у тому числі перезволоження, шляхом відновлення нормального перебігу фізіологічних процесів. Крім того, препарат містить у своєму складі марганець, який має важливе значення для синтезу лігніну, що забезпечує твердість та механічну стійкість клітинних стінок.

Порушення підживлення. Досвідчені виноградарі знають, що збалансоване підживлення рослини в період цвітіння і дозрівання має велике значення. Не тільки дефіцит, а й надмірне використання добрив може мати негативні наслідки. Зокрема використання на добрив, складі яких є сполуки азоту, вкрай небажано на етапах дозрівання. Це пояснюється тим, що азотисті сполуки призводять до надмірного накопичення вологи, а це спричиняє такі наслідки: зміна смакових якостей сорту, підвищується ризик появи розтріснутих виноградин, шкірка яких не впоралася з водянистою м’якоттю. Щоб поліпшити міцність і еластичність шкірки під час підживлень додають калій і фосфор. Крім того, азот сповільнює дозрівання і знижує цукронакопичення, а фосфорно-калійні добрива, навпаки, сприяють накопиченню цукрів та дозрівання грон. Саме тому наші експерти з живлення рекомендують застосовувати на етапі дозрівання Кафом К, який містить у своєму складі фосфор та калій. До того ж, завдяки властивостям, фосфіту препарат засвоюється рослинами протягом лічених годин і має фунгіцидну активність проти грибкових патогенів.

Крім того на міцність клітинної стінки та щільності прямо впливає достатнє забезпечення кальцієм. Тому у схемі підживлень для винограду від ПЛАНТА ГРУПП на етапі росту ягід та дозрівання є застосування препаратів Аміномакс Са та Кафом Са. Перший рекомендуємо застосовувати на етапі росту ягід та формування грона, так як це препарат на основі амінокислот та містить азот. Кафом Са, крім кальцію, містить калій та фосфор у формі фосфіту і його застосування більш доречне на етапі дозрівання.

Що робити, коли вже є розтріскані ягоди?

Якщо Ви максимально використали всі профілактичні заходи, але все таки помітили розтріскані ягоди у своєму винограднику, питання залишається відкритим – що робити?

Перш за все потрібно видалити з винограду лопнувші ягоди, щоб уникнути загнивання грона. Так як після розтріскування протягом короткого часу ягода починає гнисти, а слідом за нею – сусідні здорові ягоди і незабаром псується все гроно. До того розтріснуті ягоди приваблюють комах, які теж спричиняють далі псування врожаю.

Видаляти такі ягоди потрібно виключно ножицями, так як пальцями можна пошкодити здорові плоди, їх сік пошириться на грона та може стати причиною розвитку сірої гнилі.

Але головне правило – вчасний догляд, регулярне збалансоване підживлення і правильний режим поливу допомагає зберегти урожай та уникнути неприємного явища – розтріскування ягід винограду.

Повну схему підживлень для винограду можна переглянути та завантажити тут.

Гарних Вам врожаїв!