Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Новини та події

Добрива для ягідних рослин

Ягідні культури вирощують як великі господарства у промислових масштабах, так і садівники–любителі на дачній або присадибній ділянці. У нашій країні склалися сприятливі кліматичні умови, щоб культивувати ягідні чагарники (смородина, аґрус), напівчагарники (малина), ліани (лимонник), трав'янисті багаторічники (суниця садова). Термін життя кожної культури різний: наприклад, суниця в середньому живе 4–8 років, тоді як кущ смородини — до 25 років. Для того, щоб рослина прожила якомога довше і при цьому щороку давала високий урожай, важливо дотримуватися агротехніки кожної культури.

Крім термінів посадки, поливу, обрізки кущів усім рослинам потрібні підгодівлі. Правильно підібрані добрива для ягідних культур забезпечують рослинам повноцінний розвиток протягом усього сезону вегетації, зміцнюють імунітет, покращують стан рослин і якість плодів. І навпаки — якщо не дотримуватися дозування або строків внесення добрив, підібрати підгодівлі неправильно, рослинам можна нашкодити. У цій статті розповімо, які добрива можна вносити під ягідні і для чого вони потрібні.

Добрива для суниці садової

Популярна ягідна культура з роду трав'янистих багаторічників, яку обробляють на ділянках, — суниця садова. Плоди культури не тільки солодкі з легкою кислинкою, що робить їх дуже смачними. Суниця садова ще й корисна: в ній багато вітамінів А, С, Е, клітковини, пектину, органічних кислот, також у ній міститься залізо, йод, марганець. Ягоди культури вважаються дієтичним продуктом, який рекомендують лікарі при захворюваннях печінки, серця, авітамінозі як додатковий засіб при лікуванні.

У якості ліків використовуються не тільки ягоди, а й листя, квітки, кореневища. Листові пластини потрібно заготовлювати в період цвітіння і плодоношення, кореневища — восени, а ягоди — в період повної зрілості.

Залежно від періоду розвитку, рослинам потрібне те чи інше підживлення. Добрива для полуниці потрібні на різних етапах вегетації. Давайте розглянемо детальніше кожну фазу розвитку, і яке підживлення рекомендується культурі на кожній з них.

Пересадка, відновлення вегетації

Добриво для полуниці навесні потрібно після перезимівлі, коли рослина відновлює вегетацію. У цей період рекомендується використовувати препарат Вігортем–С — біостимулюючий укорінювач. Цей препарат покращує укорінення рослини після пересадки, покращує розвиток кореневої системи. Завдяки потужному розвитку коренів підвищується коефіцієнт поглинання корисних речовин із ґрунту і тих, які подаються крапельною стрічкою.

Відростання квітконосів

Квітконоси на рослині формуються навесні з генеративних бруньок і живуть до тих пір, поки рослина плодоносить. Кількість квітконосів на кущі і кількість квіток на квітконосі залежить від віку рослин, сорту й агротехніки.

Добриво полуниці навесні на цьому етапі стимулює вегетативний процес, підвищує стійкість рослин до стресів. Для цього рекомендується використовувати препарат ЦТА Стимулянт–4. Крім того, препарат підвищує стійкість до несприятливих умов вирощування. Навесні часто спостерігаються перепади температур вдень і вночі, можливі як підвищені температури повітря, так і заморозки. ЦТА Стимулянт–4 є також потужним антистресантом для культури. Вносити добриво рекомендується по листу з розрахунку 0,5 л/га.

Етаборо коригує дефіцит бору і підходить для позакореневого підживлення. Бор міститься в органічній формі боратів, завдяки чому засвоюється листовою поверхнею максимально ефективно. У складі Етаборо присутні компоненти, що забезпечують прилипання до листка. Препарат позитивно впливає на збільшення квітконосів. На цьому етапі рекомендована норма — 0,5 л/га.

Зараз також рекомендується внести Кафом Mg. Магній у фотосинтезі відіграє ключову роль. Піджививши рослину цим елементом, ви забезпечуєте активацію фотосинтезу, що важливо для врожайності. Рідке добриво Кафом Mg легко розчиняється у воді і добре засвоюється рослиною при позакореневих обробках. Норма внесення така ж, як і у препарату Етаборо.

Кафом Ca теж випускається в рідкій формі. На цьому етапі розвитку використовується для компенсації дефіциту кальцію, оскільки це негативно позначається на продуктивних органах ягідних культур. У результаті формування плодів порушується. Препарат також підвищує стійкість рослини до хвороб, бере участь у формуванні пагонів. Норма внесення Кафома Ca — 0,5 л/га.

На етапі відростання квітконосів потрібне добриво для суниці садової, яке забезпечить швидке наростання листової маси, активізує процес вегетації. Тому зараз із поливом рекомендується вносити добриво Мерістем NPK 20:20:20. Це комплексне добриво з високим вмістом мікроелементів у формі хелатів. У добриві немає хлору, тому воно не токсичне для рослин. На цьому етапі рекомендована норма внесення — 5 кг/га.

Бутонізація

У цей період рекомендується продовжити підживлення рослин добривом Мерістем NPK 20:20:20, збільшивши норму до 10 кг/га. Вносити добриво потрібно з поливом. Для підтримки рослин у стресових умовах і підвищення стійкості до несприятливих умов внесіть ЦТА Стимулянт–4 з розрахунку 1 л/га в якості листкового підживлення.

Кафом Ca на цьому етапі розвитку культури підвищує стійкість до хвороб і позитивно впливає на формування високої якості ягід. Вносити кафом Ca потрібно по листу з розрахунку 1 л/га. У період бутонізації для профілактики грибкових хвороб використовується препарат Кафом Cu — фосфорно–калійне добриво з міддю.

На етапі бутонізації рекомендується використовувати біостимулятор Стімакс Флавер. Він містить екстракт морських водоростей і поживні речовини. Біостимулятор стимулює запилення рослин, ранню появу пилку, продовжує цвітіння і сприяє в подальшому розвитку плодів. Препарат стимулює синтез гормонів, що, у свою чергу, збільшує кількість зав'язі. Вносити препарат потрібно по листу з розрахунку 1,5 л/га. Відзначимо, що застосовувати добрива потрібно індивідуально, враховуючи стан рослин і умови вирощування.

Ріст ягід

Відразу після закінчення цвітіння або одночасно з ним починається дозрівання ягід. Які професійні добрива для полуниці слід використовувати в період росту ягід?

По-перше, продовжуйте використовувати в якості позакореневого підживлення Кафом Ca з розрахунку 1 л/га. Фосфорно–калійне добриво з підвищеним вмістом кальцію помітно підвищує врожайність і збільшує термін зберігання ягід. Також він пригнічує розвиток грибків, підвищуючи імунітет рослин. Продовжуйте внесення по листу і препарату Етаборо. Як і в фазу бутонізації, зараз вносити добриво потрібно з розрахунку 1 л/га.

У фазу росту ягоди можна додати до підживлення внесення Кафома K–Mg. Добриво швидко проникає в середину рослини і насичує його фосфором, магнієм, марганцем, цинком, міддю. Препарат допомагає в боротьбі з грибковими хворобами, а також надає профілактичну дію, оскільки рослини накопичують імунітет і надалі хворіють рідше. Після застосування добрива розмір і маса ягід збільшується. Вносять добриво по листу з розрахунку 1 л/га.

На етапі зростання ягід рекомендується використовувати біостимулятор Стімакс Плюс. У препараті міститься екстракт морських водоростей, амінокислоти і мікроелементи бор, молібден. Стімакс Плюс робить плоди більш однорідними, рівномірного забарвлення, підвищує вміст цукрів і білків, що робить плоди ароматними і смачними. Використовувати рекомендується в якості позакореневого підживлення 0,15 л/га.

Дозрівання ягід

Термін плодоношення культури залежить від вибраного сорту. При цьому погодні умови, агротехніка теж відіграють важливу роль у цьому процесі. У фазу дозрівання важливо дати рослинам правильну підгодівлю, щоб поліпшити якість врожаю.

Підживлення полуниці в цей період включає внесення Кафому К. У добриві міститься 20% оксиду калію і 30% оксиду фосфору. На цьому етапі добриво потрібно для активації відтоку цукрів у плоди культури. Застосування Кафому К сприяє збільшенню плодів, поліпшує їхню транспортабельність і лежкість. Препарат швидко засвоюється після внесення, сприяє швидкому розподілу елементів живлення по рослині. Також препарат підвищує стійкість культури до грибків. Вносити рекомендується з поливом з розрахунку 4 л/га.

У якості позакореневого підживлення можна використовувати вже знайомий препарат Кафом K-Mg. Норма внесення — 1 л/га. Така ж норма внесення і у Кафому Ca для отримання високої якості ягід культури. А для профілактики грибкових захворювань використовується Кафом Cu з такою ж нормою внесення. На етапі дозрівання по листу можна внести також Етаборо для формування великих однорідних ягід. Усе позакореневе підживлення на всіх етапах вегетації проводять з чергуванням.

У фазу дозрівання ягід культури рекомендується додати позакореневе підживлення Кафомом Zn–Mg. Добриво покращує транспортабельність плодів, знижує вміст нітратів і підвищує вміст цукрів в ягодах. Норма внесення препарату — 1 л/га.

Стімакс Фрут — біостимулятор, який необхідний культурі на етапі дозрівання. Він швидко засвоюється рослинами, впливає на ріст плодів. Екстракт морських водоростей, який міститься в біостимуляторах, прискорює розвиток плодів і дозрівання, підвищує поділ клітин. Також у препараті містяться амінокислоти, азот, калій, фосфор, і мікроелементи, які потрібні для полуниці в цей період: марганець, цинк, залізо. Норма внесення біостимулятора Стімакс Фрут — 0,75–0,8 л/га.

Підготовка до перезимівлі

Восени суницю садову потрібно підготувати до зимівлі. Крім поливу, обробки від хвороб і обрізки, рослинам потрібні ще підгодівлі. У цей період рекомендується знову внести Кафом К з поливом. Препарат підвищує морозостійкість рослин, що важливо перед настанням холодів.

У якості позакореневого підживлення з чергуванням можна використовувати Кафом Ca, Кафом Zn–Mg і Етаборо. Застосування таких препаратів підвищує стійкість рослини до хвороб. На цьому етапі можна також внести по листу ЦТА Стимулянт–4 — він підвищує стійкість рослин до несприятливих умов і стресових ситуацій. Усі препарати вносять з розрахунку 1 л/га.

Добрива для малини, смородини і чорниці

До популярних ягідних чагарників, які вирощуються в нашому кліматі, відноситься малина, чорниця і смородина. Хто не знає про протизастудні і жарознижуючі властивості малини? У ягоді висока концентрація вітаміну С, також вона добре збуджує апетит. У чорниці у великій кількості містяться антиоксиданти, органічні кислоти і дубильні речовини, а також залізо, магній і каротин. Плоди чорної смородини містять в 4 рази більше вітаміну С, ніж лимон. Ягода корисна для очей, відновлює кишкову мікрофлору, тонізує організм.

Кожна з цих ягідних культур корисна по–своєму. А для того, щоб виростити смачні і якісні ягоди, важливо подбати про підживлення рослин на різних етапах вегетації.

Замочування саджанців, посадка

Крім того, що перед посадкою саджанців потрібно знайти місце, яке відповідає вимогам культури, заздалегідь підготувати яму для посадки, потрібно ще й підготувати самі саджанці. Для замочування саджанців чагарників застосовується препарат Вігортем–С. Препарат покращує розвиток коренів, завдяки йому підвищується коефіцієнт поглинання корисних речовин із ґрунту і тих, які подаються крапельним шляхом. Замочувати саджанці рекомендується на 6–8 годин з розрахунку 20 г на 100 л води.

Застосовувати Вігортем–С можна і при посадці саджанців. У такому випадку використовується 2 кг препарату на 1 га з поливом.

Відростання листя

У цей період рекомендується вносити добрива для малини, смородини, чорниці, що містять цинк. Цей елемент сприяє розвитку листкової поверхні. У свою чергу, збільшення листової пластини позитивно впливає на фотосинтез. У якості листкового підживлення можна використовувати Кафом Zn, в якому вміст цинку становить 8,5%. Цинк у формі фосфітів забезпечує швидке проникнення елемента в рослину.

У цей же період можна внести по листу ЦТА Стимулянт–4, який допомагає рослині подолати стреси, викликані перепадами температур, посухою або іншими несприятливими умовами. Біостимулятор застосовується, щоб поліпшити вегетативний стан рослин. Норма внесення препарату — 1 л/га.

Ріст і розвиток

У цей період особливо важливі добрива для ягідних культур, оскільки нестача елементів живлення може стати причиною припинення зростання, поганого і пізнього цвітіння, низької якості плодів. У цей період рекомендується провести по 2 обробки препаратами з інтервалом 10–12 днів.

Основне добриво в цей період, яке рекомендується вносити з поливом, Мерістем NPK 20:20:20. Це водорозчинне добриво, яке містить мікроелементи у формі хелатів. У добриві немає хлору, тому воно не токсичне для рослин. Рекомендована норма внесення — 5 кг/га.

Ще одне добриво, яке можна внести в цей момент розвитку рослин, Аміномакс N. Вносять добриво по листу 1,5 л/га. Завдяки збалансованому комплексу амінокислот препарат покращує стійкість до стресових умов. Після внесення препарату рослини швидше оговтуються від посухи, граду, фізичних ушкоджень та ін.

Кафом Mg, який теж рекомендується внести в якості добрива для чорної смородини, малини та чорниці, містить 10% MgO. Цей елемент відіграє важливу роль у фотосинтезі, активуючи цей процес. Ще один препарат, який можна використовувати в період зростання і розвитку культур, Кафом Zn–Mg. Препарат забезпечує рослини потрібними мікро- і мікроелементами, підвищує їхню стійкість до хвороб. Норма внесення Кафом Zn–Mg по листу — 1,5 л/га. Пам'ятайте, що позакореневе підживлення важливо чергувати, а також проводити його, опираючись на стан рослин і умови їхнього вирощування.

Початок бутонізації

У цей період можна провести ще одну підгодівлю по листу препаратом Аміномакс N. Амінокислоти, що містяться в добриві, вступають у метаболізм, беручи участь у транспортуванні мікро- і макроелементів у рослину. Рекомендована норма внесення — 1,5 л/га.

Щоб поліпшити стійкість рослин до несприятливих кліматичних умов і хвороб, можна внести по листу Кафом К з розрахунку 1,5 л/га. А для вирішення проблеми дефіциту бору, якщо така є, можна використовувати препарат Етаборо у якості листкового підживлення. Бор важливий для процесу запилення і зав'язі. Норма, що рекомендується для внесення — 1,5 л/га.

На початку бутонізації по листу можна внести препарат Стімакс Флавер. Він стимулює процеси цвітіння і синтез гормонів, що позитивно позначається на кількості зав'язі.

Початок цвітіння

У цю фазу можна ще раз підживити по листу рослини препаратом Стімакс Фравер. Після застосування препарату забезпечується рання поява пилку, прискорюється розвиток бруньок і зав'язі, продовжується період цвітіння. Норма внесення препарату на цьому етапі — 100 мл/100 л води.

Для підвищення інтенсивності фотосинтезу і стійкості до хвороб можна використовувати в якості позакореневого добрива для чорниці, малини і смородини Кафом K–Mg. Добриво легко розчиняється у воді, містить фосфіти калію, магнію і цинку. Крім захисту від грибкових хвороб, добриво підвищує імунітет рослин, і в подальшому вони рідше хворіють.

Як і в попередню фазу, для усунення дефіциту бору можна використовувати препарат Етаборо. Препарат містить водорозчинний бор 11%, сумісний з більшістю пестицидів.

Кінець цвітіння

Для корекції дефіциту кальцію в цей період можна використовувати препарат Аміномакс Ca. Препарат задіяний у формуванні білків, поліпшує в рослинах процес обміну, збільшує продуктивність. Аміномакс Ca вносять по листу з розрахунку 1,5 л/га. Якщо потрібно поліпшити стійкість рослин до несприятливих умов, хвороб, а також для збільшення розміру ягід можна використовувати по листку Кафом К.

У кінці цвітіння рослин важливо подбати про якість плодів. Тому для посилення розвитку ягід, однорідного і рівномірного їхнього забарвлення можна внести Стімакс Плюс. Препарат також підвищує вміст в ягодах білків і цукрів, є профілактичним засобом опадання зав'язі. Вносити потрібно з розрахунку 15–25 мл/100 л води.

Як і на попередніх етапах розвитку, для корекції бору слід використовувати Етаборо, оскільки бор потрібен рослинам протягом усього періоду вегетації. Проводити позакореневе підживлення потрібно, чергуючи з іншими препаратами. Норма — 1 л/га. Для підвищення стійкості рослини до хвороб і відтоку цукрів у ягоди слід використовувати добриво для чорниці, смородини та малини Кафом Zn–Mg. Норма — 1,5 л/га.

Плодоношення

Для корекції дефіциту кальцію у прикореневій зоні рослин можна внести добриво Аміномакс Ca, яке містить 5,7% кальцію. Завдяки амінокислотам у складі рослини стають більш стійкими до стресів. Насичуючи ґрунт мікроелементами, препарат дозволяє зібрати високий урожай навіть на збіднених ґрунтах. Норма внесення на цьому етапі — 1 л/га.

Для активного росту ягід, підвищення в них рівня цукру, вітамінів і вуглеводів рекомендується Стімакс Фрут. Препарат містить екстракт морських водоростей і вільні амінокислоти. Залізо, цинк і марганець, які теж є у складі, забезпечують роботу ферментних систем. Норма внесення — 75–100 мл/100 л води.

Кафом Ca, який теж можна внести на цьому етапі, забезпечує рослини кальцієм, покращує якість і смак ягід, їхню транспортабельність. Рослини стають більш стійкими до хвороб. Вносити препарат рекомендується з розрахунку 1 л/га. Така ж норма внесення і у препарату Кафом Cu із вмістом міді. Він прискорює процес формування плодів. Покращує якість ягід, сприяє відтоку цукрів з листя у плоди і Кафом Zn–Mg. Норма внесення така ж, як і у попередніх препаратів. Пам'ятайте, що проводити позакореневе підживлення потрібно, чергуючи препарати і з огляду на особливості вирощування конкретної культури.

Початок опадання листя

Підживлення рослинам потрібне протягом усього періоду вегетації. І якщо смородина, чорниця або малина вже відплодоносили, це не означає, що добрива їм не потрібні.

Для того, щоб допомогти рослинам подолати стресові ситуації, які викликані перепадами температур та ін, можна внести по листу ЦТА Стимулянт–4 з розрахунку 1 л/га. Така ж норма внесення і у препарату Етаборо. Як ми вже відзначали, бор важливий на всіх етапах вегетації. Етаборо і Кафом Zn потрібні для успішної перезимівлі рослин.

Добрива для ягідних потрібні рослинам на різних етапах розвитку. Вони насичують рослини потрібними елементами, підвищують їхній імунітет і поліпшують якість плодів. Дотримуючись рекомендацій з проведення підгодівель, вдасться отримати максимальний урожай ягідних культур.