Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Відео та прес-релізи

ТОМАТ в закритому ґрунті

Томати вважаються одними з найбільш улюблених овочів. Завдяки їх невибагливості, існує можливість вирощувати томати чи не цілий рік, отримуючи прекрасний урожай за умови дотримання всіх технологічних заходів. Томати в теплиці, технологія їх вирощування, основні секрети отримання хорошого врожаю - все це ми розглянемо в нашій статті.

Томати вважаються одними з найбільш улюблених овочів. Завдяки їх невибагливості, існує можливість ростити томати чи не цілий рік, отримуючи прекрасний врожай за умови дотримання всіх технологічних заходів.

На ринку України багато добрив, які застосовуються в тепличних господарствах, але ми пропонуємо вам розглянути технологію вирощування томатів від компанії Quimicas Meristem, S.L. (Іспанія), яка спеціалізується на розробці і виробництві унікальних рідких добрив (у вигляді суспензій або емульсій) для позакореневого підживлення.

Працюючи з іспанськими продуктами МЕРІСТЕМ ТМ (з коренеутворюючими добривами на основі витяжки з бурих морських водоростей ВІГОРТЕМ-С, з фосфітнимі добривами КАФОМ і амінокислотами АМІНОМАКС), ви зможете завжди отримувати хороші врожаї.

Давайте розглянемо, в чому ж полягає унікальність цієї технології.

Щоб отримати якісні томати, вирощування і догляд за ними починають зі знезараження насіння і торфосуміші, якою наповнені ваші посівні касети.

Для цього необхідно провести замочування насіння: ВІГОРТЕМ-С (2 г / 10 л води на 6-10 годин) і попередній полив.

Найбільш відповідальним з усіх етапів є, звичайно ж, посів насіння в касети № 160.

На цьому етапі важливо дуже уважно і терпляче провести не тільки посів але і догляд за рослинами.

Кращі насіння помідорів для теплиць кожен підбирає самостійно. Це можуть бути як самозапильні, так і ті, що запилюється бджолами сорти. В обох випадках посів насіння буде однаковим.

Оптимальна температура ґрунту для проростання насіння 24˚-26˚С. При такій температурі та високій вологості ґрунту насіння, маючи хороші посівні дані, сходять на 4-6 день.

Для прискорення сходів і підтримки вологості, після поливу касети накривають плівкою, яка знімається відразу після появи сходів.

Протягом 20-ти днів паростки будуть розвиватися дуже повільно і тут головне завдання - не дозволити сходам витягнутися.

Уникнути цього можна якщо проводити систематичні поливи касет з внесенням препаратів (чергуючи їх з кожним поливом):

  • ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води),
  • СТА СТИМУЛЯНТ-4 (30 мл/10 л води),
  • КАФОМ-К (30 мл/10 л води).

При цьому не забуваємо цілодобово впродовж тижня контролювати температурний режим в діапазоні 18˚-15˚С.

Полив за весь період проводиться 3 рази (не частіше!). Поливати перший раз слід тоді, коли з'явилися всі сходи, другий - через 2 тижні, а третій - за кілька годин перед пікіровкою. Вода повинна бути відстояна, температурою близько 20˚С. Касети з рослинами слід розгортати кожен день, встановлюючи протилежною стороною до сонця.

Наступний етап — пікіровка рослин з касети №160 в касети № 40.

Цей етап вимагає такого ж відповідального підходу, адже якщо провести пікіровку неправильно, то розвиток саджанця томата може затриматися на цілий тиждень.

Пікіровка - це розсаджування кожного кущика в іншу касету з метою забезпечити рослині подальший комфортний розвиток.

Виробляти пікіровку слід вже на стадії появи перших листочків (вони з'являються днів через сім після висівання насіння).

Терміни пікіровки кожен встановлює для себе різні, в залежності від швидкості підростання саджанців. Але тут важливо не допустити переростання кожного сіянця і не чіпати занадто маленькі кущики, стебла яких дуже легко пошкоджуються.

Перший полив після пікіровки: необхідно чергувати внесення корнеутворюючого ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води) з антистресантом СТА СТИМУЛЯНТ 4 (30 мл/10 л води).

Наступні систематичні поливи (вік розсади 45-50 днів) проводимо з внесенням КАФОМ-Са (30 мл/10 л води) + ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води).

Розсаду томатів висаджують на постійне місце коли ґрунт в теплиці на глибині 10 см прогріється до +15 ˚. Оптимальна температура повітря для росту і розвитку томата 22˚-25˚С.

На 1 м2 висаджують від 2,5 до 4,5 рослин томату стрічками по 2 ряди. Відстань між стрічками 70-90 см, відстань між рядами в стрічці 50-60 см, відстань між рослинами в ряду від 30 до 50 см (в залежності від сорту або гібриду томата).

Розсаду бажано висаджувати на постійне місце в похмурі дні або ввечері - тоді вона краще приживається і швидше рушить в зростання.

Для 100%-вої приживлюваності і посиленого розвитку кореневої системи необхідно використовувати біостимулятори.

Через 10 днів після висадки розсади томати необхідно полити під корінь спочатку чистою водою, потім полити ВІГОРТЕМ-С (20 г (или 10+10)/сотку) + СТА СТИМУЛЯНТ 4 (80 мл/сотку).

Ще через 10-12 днів здійснюємо повторну підгодівлю по листу без загального поливу. Чергуємо:

  • КАФОМ-Mg (40 мл/10 л води),
  • ЕТАБОРО (40 мл/10 л води),
  • ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води),
  • КАФОМ-Са (10 мл/10 л води).

Через 2-3 дні після посадки рослини необхідно підв'язати шпагатом до дроту, натягнутого на висоті 2,2 м. Нижній кінець шпагату підв'язують до рослини під 1-2 листом, верхній кінець прив'язують до дроту ковзною петлею (це дає можливість послабити його натяг при підкрутці навколо стебла томата).

Підкручення рослин проводять щотижня. При цьому стебло томата обвивають шпагатом, один оборот якого припадає на 1,5 - 2 міжвузля.

Підживлення тепличних томатів в період активної вегетації проводимо «під корінь». Спочатку вносимо:

  • КАФОМ-Са (100 мл/сотку),
  • після того через 10-14 днів:
  • ВІГОРТЕМ-С (20 г/сотку),
  • СТА СТИМУЛЯНТ-4 (60 мл/сотку).

З початком цвітіння томатів для поліпшення запліднення квітів, зупинки осипання квіток і зав'язі, збільшення кисті та усунення вершинної гнилі плодів необхідно обробити рослини «по листу» (чергуючи препарати з інтервалом 10-12 днів):

  • ЕТАБОРО (40 мл/10 л води),
  • КАФОМ-Mg (40 мл/10 л води),
  • АМІНОМАКС-N (20 мл/10 л води),
  • КАФОМ-Zn (40 мл/10л води).

Через 8-12 днів слід повторити обробку. В умовах сухої та спекотної погоди необхідно провести третю обробку з такими ж дозуваннями.

На початку дозрівання плодів проводимо обробки "під корінь" (з чергуванням):

  • КАФОМ-К (100 мл/сотку)
  • АМІНОМАКС-N (100мл/сотку)
  • АМІНОМАКС-Са (100мл/сотку)

Це прискорює визрівання томатів і збільшують вміст у них вуглеводів та вітамінів.

Для прискореного дозрівання і поліпшення забарвлення помідорів, підвищення їх цукристості, лежкості і транспортабельності, необхідно провести обробку рослини "по листу" розчином:

  • КАФОМ-Са (40 мл/10л води)
  • АМІНОМАКС-N (50мл/10 л води)

За 30-35 днів до останнього збору врожаю з рослини необхідно видалити всі дрібні пасинки і прищипнути точки зростання що залишилися на пагонах.

Над суцвіттями з зав'язями плодів залишають 2-3 листки. Суцвіття, які тільки сформувалися або почали цвісти, необхідно теж видалити.

Ці операції дозволяють в кінці вегетації отримати більші і вирівняні плоди.

Одним з головних умов для досягнення високих якісних екологічних врожаїв томата в закритому грунті є підживлення рослин іспанськими добривами МЕРІСТЕМ ТМ, їх правильний підбір і грамотне використання.

Фахівці ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП» нададуть вам кваліфіковану консультацію по використанню препаратів МЕРІСТЕМ ТМ при вирощуванні сільськогосподарських культур.

Олександр ІЛЬЇН, вчений агроном,регіональний представник ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП»