Експерти з живлення рослин
Рус/Укр
Відео та прес-релізи

Фосфітні добрива КАФОМ та їх значення в живленні культур

Застосування спеціальних мікродобрив з лінійки КАФОМ – той випадок, коли погнався за двома зайцями, а спіймав трьох. Це:

  • Фунгіцидна дія на патогени грибів з класу ооміцети
  • Оперативне коригування фосфорного живлення
  • Забезпечення відповідними мікроелементами

КАФОМи у поєднанні з хелатованими мікроелементами при позакореневих підживленнях вегетуючих рослин мають виражений фунгіцидний ефект, активують процеси фотосинтезу і, як наслідок, посилюють розвиток рослин. Базою формуляції добрив КАФОМ є елементи фосфор та калій, проте важливою відмінністю КАФОМів у порівнянні з подібними добривами для позакореневих підживлень представлених на ринку держави є те, що фосфор у КАФОМах перебуває у формі фосфіту, а не у формі фосфату.

Потрапляючи на листову поверхню фосфор у фосфітній формі протягом години повністю проникає через кутикулу та поглинається рослиною, в той час коли фосфатні форми подібних добрив проникають в систему рослин протягом тижнів. Фосфор входить до складу протоплазми, органоїдів клітини, хромосом, знаходиться у складі багатьох вітамінів та ферментів, приймає участь у процесі синтезу білків, входить до складу молекули АТФ (універсальної енергетичної валюти клітини). Найменший дефіцит фосфору в рослині в першу чергу веде до різкого пригнічення енергетичного метаболізму в рослинах, уповільнення протікання всіх біохімічних реакцій, в тому числі і порушення процесів фотосинтезу, листки змінюють свій колір з зеленого на антоціановий. Причиною такого ефекту є припинення синтезу хлорофілів та початок синтезу антоціанів, які активно транспортуються флоемою та виділяються корінням в ґрунт у вигляді малату та цитрату. Цитрат та малат мають кислу реакцію і потрапляючи до ґрунту підкислюють субстрат у зоні кореня, забезпечуючи вивільнення фосфору з нерозчинних його ґрунтових форм у розчинні сполуки, доступні для поглинання кореневою системою рослин. Таким чином, рослина вимушено реагує на нестачу фосфору, спрямовуючи енергію не на синтез хлорофілів, активний розвиток та накопичення пластичних речовин, а на перебудову внутрішніх ферментних систем з метою забезпечення себе фосфором з ґрунту. Застосування КАФОМів для коригування фосфорного живлення особливо ефективне на початкових етапах розвитку рослин, коли температура ґрунту часто знижується до рівня нижчого як 15 градусів Цельсію, а коренева система рослини ще не набула належної потужності.

Якщо врахувати те, що зниження температури повітря та ґрунту є обмежуючим чинником надходження фосфору у рослини (навіть за умов внесення фосфорних мінеральних добрив, в тому числі на добре забезпечених фосфором ґрунтових профілях), то використання іспанських добрив КАФОМ є по суті безальтернативним.

Важливе значення для рослинництва має також яскраво виражений фунгіцидний ефект при застосуванні КАФОМів. Науково доведено, що застосування КАФОМів різко збільшує кількість фітоалексинів у рослинних клітинах, а фітоалексини в свою чергу є природним захистом рослин від грибних патогенів. КАФОМи мають пряму фунгіцидну дію, повністю зупиняючи або значно пригнічуючи розвиток міцелію паразита завдяки властивості фосфіту блокувати синтез молекули АТФ у клітинах грибів.

Добрива КАФОМ, завдячуючи їх особливому складу, ефективно застосовувати при позакореневому підживленні для всіх, без виключення, культур.

Фосфор, що входить до складу КАФОМів, унеможливить прояви нестачі цього елементу у критичні періоди живлення.

Калій сприяє накопиченню цукрів та підтримує клітинний тургор в умовах стресу.

Цинк підвищує опірність рослин хворобам та активує синтез ферменту карбогідрази, без якого неможливе утворення ростових речовин (цитокінінів та ауксинів).

Марганець впливає на перетворення мінерального азоту в органічний та на синтез білків і вуглеводів, бере участь у переміщенні пластичних речовин по органах рослини та через ферментні системи забезпечує протікання повноцінного фотосинтезу.

Кальцій необхідний для стабілізації клітинної стінки, сприяє щільності тканин, тим самим підвищуючи лежкість та транспортабельність, позитивно впливає на процес поділу клітин при формуванні плодів, підвищує смакові та якісні показники продукції.

Магній – елемент, який бере участь у фотосинтезі, оскільки входить до складу хлорофілу. Підсилює відновні процеси в рослинах, впливає на утворення вуглеводів, а, отже, на плодоутворення та має прямий вплив на врожайність.

Орієнтовні норми застосування КАФОМів наведено у таблиці нижче, проте щодо питань конкретного застосування зазначеного продукту залежно від культури та умов необхідно звертатись до спеціалістів компаній дистриб’юторів даного продукту в Україні або безпосередньо до ексклюзивного представника компанії Quimicas Meristem в Україні  - ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП».

Препаративна форма добрива Норма застосування Культури
КАФОМ Zn 0,75 – 1,5 л/га Зернові колосові, кукурудза, ріпак, соняшник
КАФОМ Zn-Mn 0,75 – 1,5 л/га Зернові колосові, бобові, соняшник
КАФОМ Zn-Mn (Zn) 1,5-2,5 л/га Цукровий буряк
КАФОМ Cu 0,75 – 1,5 л/га Зернові колосові, горох,часник, цибуля
КАФОМ Ca 0,5 – 1,75 л/га Цукровий буряк, овочеві культури
КАФОМ Ca 1,0-2,5 л/га Плодово-ягідні культури
КАФОМ Mg  0,5 – 1,5 л/га Морква, томат, перець, баклажан, яблуня, груша, суниця садова
КАФОМ K  0,75 – 1,5 л/га Овочеві культури
КАФОМ K 1,0 – 1,5 л/га Плодово-ягідні культури
КАФОМ K-Mg 0,5-1,2 л/га Овочеві культури, ягідні культури